Vim editor – osnove

Verujemo da ste do sada već čuli za Vim editor i da ste sigurno i vi imali prilike da ga koristite u svakodnevnom radu. Ako kojim slučajem niste, u pitanju je Linux / Unix tekst editor koji je na prvi pogled po mnogo čemu sličan ostalim tekst editorima. Ipak, ima i nešto po čemu se izdvaja od konkurencije. Pre svega, radi isključivo iz komandne linije, zbog čega podrazumevano nudi mnoštvo prečica na tastaturi pomoću kojih možete editovati vaš tekst mnogo brže i efikasnije nego sa nekim drugim editorima.

Osnovni koncept Vim editora se u značajnoj meri zasniva na činjenici da ćete mnogo više editovati postojeći tekst, nego što ćete pisati novi. Zato pored već pomenutih prečica, Vim nudi i mogućnost kastomizacije putem već ugrađenih funkcionalnosti, kao i putem plugin-ova. Sve u skladu sa vašim potrebama i željama, sa ciljem da ubrza vaš rad sa tekstom i učini ga mnogo efikasnijim. Zato, ukoliko želite da isprobate sve pomenute mogućnosti, pripremili smo kratki vodič u kojem ćemo vas provesti kroz osnove ovog naprednog Linux editora.

Otvorite prozor konzole

Za početak otvorite prozor konzole u vašem Linux sistemu. Kada je terminal otvoren kucajte komandu ls da biste izlistali sadržaj direktorijuma u kojem se trenutno nalazite. Sada kucajte npr. Mkdir Tutorial, da biste napravili novi direktorijum pod nazivom Tutorijal. Sada uđite u taj direktorijum uz pomoć komande cd Tutorial.

kreirajte folder - vim editor

Ovo je dovoljno za prvi korak. Sada možemo da krenemo da koristimo Vim.

Kreirajte i zatvorite Vim fajl bez čuvanja

Zanimljivo je da za kreiranje ili otvaranje fajla u Vim editoru koristimo istu komandu <FILE_NAME>, gde <FILE_NAME>; predstavlja ciljani fajl koji želite da kreirate ili modifikujete. Hajde da sada kreiramo fajl pod nazivom HelloWorld.java tako što ćemo da kucamo vim HellWorld.java.

Važno je napomenemo da Vim ima višestruke modove. Ovo su tri osnovna koje je važno da zapamtite kako biste mogli da upotrebite njegove osnovne funkcionalnosti:

U pitanju su modovi pod nazivom Normal, Insert i Command Line. Normal je podrazumevani mod koji služi za navigaciju i jednostavno editovanje. Insert služi upravo za ubacivanje i modifikaciju teksta, dok Command Line služi za operacije kao što su čuvanje, izlaz i slično.

Pored ova tri moda Vim ima i druge modove kao što su Visual, Select i Ex-Mode, ali tri prethodno navedena su vam sasvim dovoljna za početak.

Trenutno ste u Normal modu. Ukoliko imate neki tekst možete se kretati pomoću strelica na vašoj tastaturi ili drugim tasterima za navigaciju (o tome nešto kasnije). Da biste bili sigurni da ste u Normal modu pritisnite Esc na tastaturi.

Inače Esc prebacije u Normal mod.

I za druge modove postoje prečice na tastaturi. Pritiskom na : dok ste u Normal modu, prebacujete se u Command Line mod. Ukoliko pritisnete :q! Zatvorićete Vim editor bez čuvanja, odnosno izlazite bez čuvanja izmena koje ste u međuvremenu napravili u fajlu. Alternativa ovome je kombinacija tastera ZQ (radi isto). Nakon toga pritisnite Enter da izađete iz editora.

Napravite i sačuvajte izmene u Vim-u

Ponovo otvorite fajl pomoću komande vim HelloWorld.java i pritiskom na Enter. Kako smo već rekli, Insert mod služi za modifikaciju fajla. Prvo pritisnite Esc da biste bili sigurni da ste u Normal modu, a zatim pritisnite i (slovo i) da biste ušli u Insert mod.

U donjem levom uglu ekrana bi sada trebalo da vidite tekst --INSERT--. To znači da ste upravo u Insert modu.

insert mod

Sada možete kucati neki Java kod. Na primer:

ublic class HelloWorld {
public static void main(String[] args) {
}
}

Sačuvajte fajl. Pritisnite Esc da biste izašli iz Insert moda i ušli u Command Line mod. Kucajte sada : a zatim odmah i x! (dakle sve zajedno :x!). Sada pritisnite Enter da biste sačuvali fajl. Alternativno možete kucati i wq da biste izveli istu operaciju.

Osnovna navigacija u Vim editoru

Za navigaciju smo već navikli da koristimo strelice. Međutim kada su u pitanju veliki fajlovi sa ogromnim brojem linija, to baš i nije tako jednostavno. Ponekada jednostavno želite da preskočite redove da biste stiigli gde želite. Iako Vim ima dosta opcija za navigaciju, u ovom tekstu ćemo prikazati kako da brzo skočite tačno na liniju na koju želite.

Pre svega pritisnite Esc da biste se uverili da ste u Normal modu, a zatim kucajte :set number i pritisnite Enter.

navigacija

Naravno, broj reda/linije možete da vidite sa leve strane ekrana.

Sada kucajte :<LINE_NUMBER> gde je <LINE_NUMBER> upravo broj linije na koju želite da skočite. Pritisnite Enter da biste se prebacili do željene linije.

Ukoliko želite da odete do kraja fajla, prvo proverite da li ste u Normal modu (Esc), a zatim kucajte :$ i pritisnite Enter.

Osnovno editovanje u Vim-u

Sada kada znate kako da se krećete kroz fajl i skačete na željenu liniju, možete to da upotrebite za neko osnovno editovanje u Vim-u. Prebacite se prvo u Insert mod (pritisnite i na tastaturi). Naravno, možete editovati i tako što ćete koristiti tastaturu da obrišete ili ubacite karaktere, ali Vim editor nudi mnogo brži način za uređivanje fajlova.

Pomerite se na liniju 3 gde piše public ststic void main(string[] args) {
Brzo pritisnite taster d dva puta (dd). Ukoliko ste sve izveli kako treba, videćete ekran kao na slici ispod. Linija 3 je izbrisana, a sve što je bilo ispod nje se pomerilo na gore (linija 4 je postala sada linija 3). To je zapravo delete komanda u Vim-u.

delete

Sada kada ste obrisali liniju, pritisnite u na tastaturi da biste povratili izbrisanu liniju. To je zapravo undo komanda.

Sada možemo da naučimo i kako da kopirate tekst, ali pre toga da vidimo kako se označava tekst u Vim-u. Pritisnite taster v i pomerajte levu i desnu strelicu da selektujete ili deselektujete tekst / delove teksta. Ova opcija je korisna kada želite da označite deo koda koji želite da pokažete drugima.

Pomerite se na liniju 4 gde piše System.out.println("Hello, Opensource"); Označite celu liniju 4. Dok je tako označena pritisnite odmah y (slovo y). To je takozvani yank mod i tako ćete kopirati tekst na clipboard.

Sada kreirajte novu liniju ispod tako što ćete pristisnuti o . Ovo će vas uvesti u Insert mod. Sada izađite iz Insert moda uz pomoć Esc, a zatim pritisnite p (u pitanju je paste). Na taj način ćete zalepiti kopirani tekst sa linije 3 na liniju 4.

paste - vim editor

Napomena: Moraćete da prelazite iz Insert moda i Command Line moda da biste ovo uspeli.

Kada završite sačuvajte fajl pomoću komande x!.

Osnovna pretraga u Vim editoru

Vim ima takođe i opcije za pretragu koje mogu biti veoma korisne. Uđite prvo u Command Line mod. Da biste to uradili pritisnite prvo Esc a zatim i : (znak navodnika). Ključnu reč možemo da pretražujemo pomoću /<SEARCH_KEYWORD> gde je /<SEARCH_KEYWORD> tekstualni string koji želite da pronađete.

Šta ukoliko želite da pronađete ključnu reč koja se pojavljuje više puta u fajlu? Jednostavno pritisnite n (kao next).

Pre nego što ukucate uverite se da niste u Insert modu.

Ovo bi ujedno bilo sve što smo vam pripremili kao upustvo za Vim editor. Da li možda već koristite ovaj sjajni editor? Koje njegove funkcionalnosti biste vi rado preporučili.

 

Bez komentara

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *