Saveti za unapređenje performansi PHP aplikacija

Pre nego što optimizujete performanse vaše PHP aplikacije, potrebno je da pre svega definišete šta su dobre performanse PHP web aplikacije. Za početak važno je da znate da brzina i performanse nisu sinonimi. U stvari, definicija optimalnih PHP performansi bi bila u postizanju balansa između brzine i skalabilnosti.

Na primer, možete za web aplikaciju napisati deo koda koji se odmah brzo učitava, ali ako optimizujete PHP skriptu da povećate brzinu na ovaj način, vreme učitavanja će se povećavati kako se povećava veličina aplikacije.

Sa druge strane, možete dati prednost skalabilnosti i napisati kod na takav način da se delovi koda učitavaju jedan nakon drugog. Ipak, to bi značilo da će se vaša aplikacija na početku učitavati relativno sporije u odnosu na prvi primer, ali kako aplikacija bude rasla, vreme učitavanja će se izjednačiti i dugoročno pokazati kao bolja opcija.

php code

Kada da optimizujete vašu PHP aplikaciju za bolje performanse

Idealno vreme za optimizaciju PHP performansi je upravo tokom razvoja aplikacije. Tokom ove faze možete da radite hardverske i softverske benchmark testove i identifikujete parametre performansi. Ovde je važno imati u vidu da testiranje mora da bude precizno i da morate imati dovoljno podataka, jer u suprotnom nećete moći na odgovarajući način da optimizujete svoju PHP web aplikaciju.

Saveti za optimizaciju performansi PHP web aplikacije

Koristite native PHP funkcije

PHP ima veliki broj native funkcija koje možete koristiti, umesto da kodirate sami svoje funkcije. To će vam bez sumnje oduzeti neko vreme da razumete implementaciju native PHP funkcija. Na duže staze to će učiniti da vaše aplikacije budu ne samo brže, nego i mnogo efikasnije.

Koristite JSON umesto XML-a

Ako ste u dilemi između XML-a i JSON-a, uvek dajte prednost JSON-u. JSON (JavaScript Object Notation) je posebno dizajniran za razmenu podataka. To ga čini bržim u poređenju sa XML-om (Extensible Markup Language), koji je dizajniran za mnogo više nego za razmenu podataka.

Ne zaboravite na tehnike keširanja

Osnovni razlog korišćenja keširanja je da obezbedi brže učitavanje, tako što fajlove čuva lokalno. Tako keširanje možete koristiti i kod vaših PHP aplikacija, da smanjite vreme učitavanja. APC ili OPcache su dobre opcije kada su u pitanju endžini za keširanje.

Smanjite kalkulacije

Koristite istu vrednost promenljive više puta? Nema potrebe da radite iznova istu kalkulaciju, kada ste jednostavno dodelili neku vrednost na početku. Smanjenje potrebe za ponovnim kalkulacijama dovodi do manje procesa koji treba da se izvrše, a ujedno i do veće brzine i efikasnosti vaše PHP web aplikacije.

Onemogućite debugging notifikacije pre lansiranja

Debugging notifikacije su veoma korisne u fazi razvoja. Ovi alert-i su korisni da znate šta da popravite, a šta da samo podesite. Ali kada završite sa razvojem, ove notifikacije nisu od nekakve koristi. One samo usporavaju performanse vaše web aplikacije. Zato isključite ove notifikacije pre nego što vaša PHP web aplikacija krene u produkciju.

Grupišite vaše query-je

Sa svakim query-jem, aplikacija gađa bazu podataka. Svaki takav upit ka bazi povećava vreme za učitavanje aplikacije. Rešenje je u grupisanju query-a. Na taj način ćete smanjiti broj upita ka bazi i na taj način ćete ujedno smanjiti i vreme procesiranja.

Koristite jedan znak navodnika gde god je to moguće

Ako možete da izbegnete korišćenje duplih navodnika, radite to kada god je to moguće. Dupli navodnici usporavaju rad vaše aplikacije.

Koristite === umesto ==

Kada koristite znak jednakosti (=), koristite tri umesto dva. Znak === proverava u manjem rasponu, pa je iz tog razloga brži u odnosu na ==.

Koristite isset() umesto drugih opcija

Kada proveravate da li je neka vrednost veća od 0, na raspolaganju imate nekoliko opcija. Možete koristiti count(), strlen(), ili sizeof(). Ipak, da biste postigli na brzini najbolji je da koristite isset(). Iskoristite ovu opciju da smanjite vreme izvršavanja što je više moguće.

Identifikujte i popravite druga uska grla

Možda vaša aplikacija ima i neka specifična uska grla koja je čine sporijom nego što bi trebalo. Third-party serveri mogu da budu neki od njih. Bolje je popraviti sva takva uska grla pre nego što lansirate vašu aplikaciju.

Ovo bi ukratko bili neki saveti za optimizaciju vaših PHP aplikacija.

Koje metode vi primenjujete u svom svakodnevnom radu?

Podelite ih sa nama u komentarima.

Bez komentara

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *