Renderovanje na strani servera – da li je i dalje potrebno?
U poslednjih nekoliko godina veliki broj JavaScript framework-ova je preuzeo primat u razvoju veb-aplikacija. Iz tog razloga je i veliki broj veb-servisa migrirao ka renderovanju na strani klijenta. Bez obzira na to, renderovanje na strani servera je i dalje neophodno i prisutno.
Šta je renderovanje na strani servera?
Kod modernih JavaScript framework-ova kao što su Angular, React i Vue, JavaScript kod se šalje klijentu sa servera gde se renderuje u regularan HTML. Ovaj proces je poznatiji kao renderovanje na strani klijenta.
Renderovanje na strani servera je proces renderovanja web-strane u običan (plain) HTML pre nego što se pošalje klijentu. Ovaj proces je ranije bio zastupljeniji nego danas, ali postoji i danas, naročito kod programskih jezika kao što je PHP gde se fečuju podaci iz baze, kompajliraju u HTML dokument i tako šalju korisniku.
Da li je renderovanje na strani servera i dalje potrebno?
Jeste i to iz jednog bitnog razloga – SEO (Search Engine Optimization). Web-sajtovi renderovani na strani klijenta jednostavno ne funkcionišu dobro kada je u pitanju SEO. Google, Bing, Yahoo i ostali skeniraju sadržaj web-sajta kako bi ih indeksirali i prikazali u rezultatima pretrage kada je potrebno. Iako Google i ostali sada skeniraju i sajtove renderovane na strani klijenta, efikasnost nije ni blizu sajtovima koji su renderovani na strani servera.
Pored toga, ova vrsta renderovanja korisniku deluje brže jer potrebno minimum resursa za učitavanje stranice. Korisnici sa sporijim Internetom mogu imati problem sa učitavanjem kada je u pitanju renderovanje na strani klijenta, jer cela stranica mora da se prenese na računar korisnika. Ovo može da dovede do subjektivnog osećaja kašnjenja jer u slučaju da je stranica nekoliko megabajta, biće potrebno neko vreme da se ona preuzme na korisnikov računar.
Sa druge strane, sajtovi koji su renderovani na strani servera šalju klijentu jednostavne HTML stranice koje se u najvećem broju slučajeva učitavaju istog trenutka.
Renderovanje na strani servera u JavaScript framework-ovima
Iako su JavaScript framework-ovi mnogo poznatiji po aplikacijama koj se renderuju na strani klijenta, one takođe imaju opcije za renderovanje na serveru.
Biblioteke/serveri kao preact, prerender i drugi dozvoljavaju developerima da naprave sajtove koji mogu biti prikazani i kao pre-renderovani i kao renderovani na strani klijenta. Ovo omogućava da korisnik koristi istovremeno sve benefite renderovanja na strani klijenta, kao i benefite renederovanja na strani servera.
Zaključak
Moderni front-end framework-ovi su popularizovali renderovanje na strani klijenta. Bez obzira na to, renderovanje na strani servera ima svoje velike prednosti, koje se ogledaju pre svega u boljem SEO i bržem učitavanju stranice. To je dovoljan razlog da rendorovanje i dalje možemo smatrati neophodnim i poželjnim u web-okruženju.
Bez komentara