Popularni sistemi za upravljanje bazama podataka otvorenog koda
Većina modernih aplikacija mora negde da skladišti podatke. Zato su baze podataka ključni deo svake web aplikacije. Ipak, pre odabira prave baze podataka za vaš sledeći projekat, treba da razmotrite nekoliko stvari: cenu baze, njenu fleksibilnost, ali i podršku od strane hosting kompanije. Baza otvorenog koda je najbolji izbor u najvećem broju slučajeva.
Na primer, baza podataka otvorenog koda neće opteretiti vaš budžet, a nećete ni biti ograničeni po pitanju načina na koji je koristite. Inače, neke od najpopularnijih baza podataka su softveri otvorenog koda.
Zato ćemo u ovom tekstu predstaviti neke od najpopularnijih sistema za upravljanje bazama podataka otvorenog koda.
MySQL
Ukoliko u Google-u potražite pojam baza podataka za aplikacije, u većini rezultata pretraga će prikazati MySQL. U pitanju je podrazumevani izbor mnogih developera već godinama unazad. Preporučujemo da odslušate i sjajno predavanje MySQL nekad i sad koje je Bogdan Kecman održao na Developers’ mDay konferenciji.
Mnoge od funkcionalnosti koje možete naći u mnogim drugim bazama podataka, preuzete su upravo iz MySQL-a ili su izvedene iz njega. Na primer, možete koristiti SQL da radite sa bazom podataka i koristite skoro svaki programski jezik da se konektujete na samu bazu.Rad sa bazom podataka obavljate iz komandne linije, a MySQL je kompatibilan sa skoro svakim operativnim sistemom.
S obzirom da je stabilan, brz i prilagodnljiv, odličan je izbor u mnogom situacijama kada vam je potrebna baza podataka za vaš novi projekat. Baš iz tog razloga većina host-ova podržava upravo MySQL baze podataka. Ipak, potrebno je da imate u vidu njegove sledeće mane:
- Iako je u najvećem broju MySQL efikasan, kod većih baza može da bude sporiji
- Njegovi debugging alati nisu baš na nivou drugih sličnih rešenja
- Postoje slučajevi kada dođe do problema sa podacima, iako to nije često.
Sve u svemu, MySQL nema mnogo mana i u suštini je to stabilna baza koja odgovara većini aplikacija. Ipak, nekim korisnicima možda neće odgovarati. Zato ćemo dalje u tekstu predstaviti i neka druga rešenja.
MariaDB
U pitanju je forkovana verzija MySQL-a, koja je u potpunosti kompatibilna sa MySQL-om. Zato MariaDB bez problema možete korisiti kao zamenu za MySQL, bez rizika da neće biti kompatibilna sa vašom aplikacijom.
Iako je MariaDB forkovana verzija MySQL-a, ipak ima svoje prednosti u odnosu na MySQL:
- koristi Aria storage engine za upravljanje složenim SQL upitima. To omogućava bazi veću brziju u odnosu na MySQL.
- možete korisititi dinamičke redove za kolone tabele, što omogućava veću fleksibilnost i prilagodljivost.
- možete implementirati distriburiane storage i distribuirane transakcije.
Zbog bliskosti sa MySQL-om, možete koristiti MariaDB, bez ikakvih posledica, kada god je to potrebno. Zato je manje-više možete smatrati kao pogodnu za gotovo svaki vaš projekat i svaku aplikaciju.
PostgreSQL
Ako ste primarno okrenuti PHP-u, onda verovatno niste imali puno dodira sa PostgreSQL-om. U pitanju je relaciona baza otvorenog koda, koju mnogi developeri koriste u data science i AI projektima, jer je idealna za Python i Ruby aplikacije (iako je možete korisiti i sa PHP-om).
Prednosti PostgreSQL-a:
- možete implementirati asinhronu replikaciju
- ima podršku za JSON-style document storage, key-value storage i XML
PostgreSQL je nešto zahtevniji po pitanju kompatibilnosti sa nekim aplikacijama, pogotovo kod aplikacija koje imaju dosta čitanja podataka. Ukoliko je potrebno da redovno kreirate izveštaje iz postojećih podataka, PostgeSQL-ov document storage može imati problem u obradi tako velike količine podataka.Ipak, taj isti document storage je idealan ukoliko povremeno želite da uključite neku NoSQL funkcionalnost.
Redis
Redis je drugačiji od ostalih baza otvorenog koda sa naše liste. U pitanju je baza koja vam omogućava da struktuirate podatke u formi ključ-vrednost (key-value pair).
Kod Redis-a je ključna brzina, jer je u pitanju baza sa odličnim caching funkcionalnostima. U pitanju je in-memory storage rešenje koje u potpunosti radi u RAM-u, što podrazumeva da se upisivanje i čitanje vrše velikom brzinom. Osnove Redis-a možete naučiti veoma brzo, što mu omogućava da bude često korišćen u različitim projektima.
Pub/sub funkcionalnost koristi Redis kao buffer za poruke između pošiljaoca i primaoca. Umesto da te sve kranje tačke prave direktnu konekciju, pošiljalac će postovati poruke na namenski Redis kanal, koji ih zatim pomera na primaoca (i obrnuto).
Sve ovo sugeriše da je Redis odličan izbor za distriburiane podatke i implementaciju keširanja. Neće biti najbolji izbor za složenije aplikacije, pa ga umesto toga možete korisiti zajedno sa drugim bazama poput MariaDB, da biste podržali ostatak vaše aplikacije.
SQLite
Kod ove relacione baze podataka ključ je u njenoj lakoći (odakle i naziv). U pitanju je mala, lagana biblioteka sa database engine-om.
Često se nalazi na manjim uređajima, kao što su pametni telefoni, jer je lagana. U stvari cela njena baza se sastoji od jednog <code>.sqlite</code>
fajla koji može da bude bilo gde u vašem sistemu. Nema potrebe za instaliranjem bilo kakvog softvera na strani servera ili za povezivanjem na druge uređaje da biste koristili SQLite.
Bez obzira što je ova baza tako lagan alat, i dalje možete imati bazu veliku nekoliko stotina terabajta, sa makimalnom veličinom reda od gigabajta. Čak i sa ovako velikom bazom, SQLite će ostati brz.
Prednosti SQLite-a su:
- direktan i jednostavan model
- odličan za IoT aplikacije gde nije moguće imati developera ili sysadmin-a kao pomoć
- pogodan je za sajtove sa malim saobraćajem
- pogodan i za desktop aplikacije (osim web aplikacija)
Imajući u vidu strukturu SQLite-a, on neće biti idealno rešenje za sajtove sa velikim saobraćajem. Takođe, ovoj bazi nedostaju još neke funkcionalnosti poput nemogućnosti da se upituje baza sa klijentima kao što su MySQL i MariaDB.
Zaključak
Ako želite da kreirate bilo kakvu aplikaciju, neophodno je da imate bazu podataka. Web aplikacijama je neophodna bar jedna baza podataka, a možda će vam biti potrebno i više da biste smestili svoje podatke za različite namene. Iako postoji dosta baza podataka sa različitim licencama, baze podataka otvorenog koda će biti najbolji izbor za većinu vaših projekata.
Sve navedene baze možete koristiti na našim Cloud VPS Serverima jer nema nikakvih ograničenja prilikom izbora sotvera, a baze poput MySQL-a, MariaDB-a i PostgreSQL-a možete koristiti i u okviru naših Cloud Hosting servisa sa cPanel-om – samo nam javite kakve su vaše potrebe.
Bez komentara