Najpopularnije serverske Linux distribucije
Kada su u pitanju serverske Linux distribucije, verovatno ne postoji neka definitivna lista najpopularnijih, jer bi svako želeo da je dopuni nekim svojim predlogom. Ipak, mi ćemo nominovati neke po nama od najpopularnijih serverskih Linux distribucija u ovom trenutku.
S obzirom da Linux postaje sve popularniji naročito u korporativnom svetu, onda ne čudi da u prvi plan sve više dolaze serverske distribucije.
Ako ste kao kompanija razmišljali na temu servera baziranih na Linux-u, mi ćemo dati kratak pregled po nama trenutno najpopularnijih distribucija.
CentOS
U pitanju je distribucija koja u svetu Linux-a dominira već dugo godina. U našem prošlom tekstu smo pisali o tome da zvanična verzija CentOS-a 8 odlazi u „penziju“ i da će ga zameniti neke alternativne Linux distribucije.
U pitanju je distribucija koja je poznata po svojoj stabilnosti i sigurnosti. Možda nije tako user-friendly kao neke druge distribucije, ali i kao takva bez problema opstaje dugi niz godina. Implementira se sa SELinux-om (Security-Enhanced Linux), što mu daje određenu dozu kompleksnosti, ali ujedno i besprekornu bezbednost sistema.
S obzirom da je baziran na RHEL-u (Red Hat Enterprise Linux), bez ikakvih poteškoća se nosi sa svim najzahtevnijim serverskim zadacima.
Čak, ukoliko želite možete tokom instalacije odabrati i opciju sa desktop okruženjem. Iako je vrlo verovatno da kao iskusni Linux administrator nećete baš raditi sa GUI, postoji i ta opcija ukoliko još uvek nemate dovoljno iskustva ili ako iz nekog razloga želite da imate i opciju grafičkog okruženja.
Ubuntu Server
Verovatno jedna od najbolje izbalansiranih distribucija kada su u pitanju odnos između lakoće korišćenja i složenosti sistema. Prilično lak za implementaciju od samog starta.
Ubuntu je veoma siguran, brz i nudi sve što vam je neophodno da dobijete od jednog servera. Odličan je kao cloud server ili kao rešenje za kontejnere.
Ono što čini njegovu dodatnu vrednost jesu njegova LTS (Long Term Support) izdanja. Kao što znate uz LTS izdanje imate podršku u trajanju od 5 godina, pa sa te strane ne morate da brinete o nadogradnjama, rešavanju eventualnih problema i slično.
Debian
Ponosno nosi nadimak ‘’majka svih distribucija’’. Razlog tome je što veliki broj drugih distribucija, uključujući i Ubuntu, je baziran upravo na Debianu.
Iako je u neku ruku model po kojem su napravljene neke druge poznate distribucije, Debian je ipak u mnogo čemu drugačiji i jedinstven. Jedna od tih stvari je upravo i pažnja koju mu poklanjaju developeri. Debian dolazi u tri različite verzije izdanja: Unstable, Testing i Stable. Kada je u pitanju Stable verzija, do nje se dolazi višemesečnim testiranjem Testing izdanja. To znači da kada koristite Stable izdanje, ono je prošlo kroz seriju testiranja i ta verzija je zaista stabilna i pouzdana za korišćenje.
Zaista, jedna od najjačih prednosti ove verzije Debian-a je da je besprekorno stabilan. To je verovatno najpouzdanija serverska platforma koju ćete ikada korisititi. Pored nekoliko manjih razlika veoma je sličan Ubuntu-u. I pored takve stabilnosti zadržao je relativnu lakoću korišćenja, pa je zbog toga pogodan i za manje iskusne Linux sistem administratore.
Fedora CoreOS
Od svih nabrojanih distribucija možda najpogodnija za rad sa kontejnerima.
Neki developeri u velikim kompanijama za potrebe postavljanja kontejnera koriste standardne platforme kao što su AWS, Azure i Google Cloud. Za tu namenu uglavnom koriste Linux sisteme koje i inače koriste u svakodnevnom radu. Međutim, ukoliko želite da performanse vaših servera podignete na najviši mogući nivo, obavezno razmislite o korišćenju nekog specijalizovanog Linux sistema kao što je Fedora CoreOs.
Nakon što se CoreOS pripojio Red Hat-u odmah je ubačen u OpenShift projekat. Tu je nastupio Fedora tim i forkovao CoreOS u verziju kakvu poznajemo sada. Ta verzija je od starta prilagođena radu sa kontejnerima i generalno sa cloud okruženjem.
Red Hat Enterprise Linux
Realno , nijedna lista serverskih distribucija ne može biti kompletna bez Red Hat Enterprise Linux-a. U pitanju je definitivno jedna od najboljih Linux serverskih distribucija i najbolji izbor ukoliko vaš biznis zahteva izuzetno pouzdan, stabilan i bezbedan operativni sistem.
Iako je u pitanju open source sistem, on je napravljen za komercijalnu upotrebu. Uz komercijalnu distribuciju dobijate i licencu koja vam omogućava besprekornu podršku, možda i jednu od najboljih u klasi.
Naravno, ovde nije u pitanju samo odlična podrška. Takođe, uz nju dobijate i serversku platformu koja je dobar izbor za cloud. IoT, big data, vizualizaciju i kontejnere.
Zaključak
Za koju god od navedenih serverskih distribucija da se opredelite nećete pogrešiti. U pitanju su sve pouzdane, stabilne i bezbedne distribucije. Razlike su uglavnom u nijansama i prilagođenosti za različite tipove zadataka. Neki su više prilagođeni radu u cloud okruženju, dok su drugi više namenjeni za obavljanje klasičnih serverskih zadataka.
Koje biste serverske Linux distribucije vi preporučili našim čitaocima? Koju distribuciju vi trenutno koristite na vašem serveru?
Bez komentara