mysql tabele

Kako popraviti MySQL tabele

Bez obzira na uređaj ili softver koji koristite, uvek postoji rizik od oštećenja podataka. Kada se primeni na baze podataka, „oštećenje“ znači da neki ili svi podaci unutar tabela mogu postati nemogući za čitanje ili pristup. Postoji mnogo razloga zbog kojih ovo može da se desi, i važno je znati kako to popraviti.

Srećom, popravka MySQL tabele je lakša nego što biste možda očekivali. Postoje različiti načini da se to postigne, uključujući korišćenje ugrađenih alatki za popravku MySQL-a i softvera za upravljanje bazama podataka. Uz njihovu pravilnu primenu, veoma je verovatno da ćete uspeti da povratite sve svoje podatke.

U ovom tekstu, objasnićemo kako dolazi do oštećenja baze podataka i kako proveriti greške u tabelama. Zatim ćemo predstaviti četiri metode za popravku MySQL baza podataka kako biste bili spremni za svaku situaciju. Ukoliko nakon toga želite da unapredite performanse MySQL tabela, preporučujemo da pročitate naš tekst Kako da optimizujete MySQL tabele.

Šta uzrokuje oštećenje MySQL tabele?

Oštećenje podataka se odnosi na greške u podacima koje mogu nastati tokom njihovog upisivanja, čitanja, skladištenja ili obrade. U MySQL tabelama, oštećenje može prouzrokovati gubitak podataka, negativno uticati na performanse baze podataka ili čak učiniti tabele nečitljivim.

Drugim rečima, tabela je oštećena kada postoji problem sa integritetom podataka ili kada softver baze podataka ne može da tumači te podatke.

Postoji mnogo razloga zbog kojih MySQL tabela može postati oštećena:

  • Bagovi u softveru: Bagovi u MySQL-u ili operativnom sistemu mogu dovesti do oštećenja podataka, posebno ako izazovu padove ili neočekivano ponašanje sistema.
  • Nepravilno gašenje: Ako MySQL ili server nisu pravilno isključeni, podaci se možda neće pravilno upisati na disk, što može dovesti do oštećenja.
  • Greške u fajl sistemu: Problemi sa osnovnim fajl sistemom mogu uzrokovati oštećenje podataka ili čak gubitak podataka.
  • Malware ili pokušaji hakovanja: Zlonamerni softver ili neovlašćen pristup mogu dovesti do oštećenja podataka, bilo namerno ili nenamerno.

Kako možete proveriti MySQL tabelu na greške?

Ako vas brine moguće oštećenje, možete koristiti „CHECK TABLE“ komandu da proverite tabelu baze podataka na greške. Ova komanda pregleda strukturu tabele i podatke kako bi pronašla nepravilnosti ili oštećene podatke.

Manuelni način za to je korišćenje terminala da biste pokrenuli CHECK TABLE komandu. Da biste to uradili, morate otvoriti MySQL komandnu liniju, povezati se sa bazom podataka koja sadrži tabelu i izvršiti ovu komandu:

CHECK TABLE ime_tabele;

Zamenite ime_tabele imenom tabele koju želite proveriti. Komanda će vratiti statusnu poruku koja ukazuje da li je tabela u redu, ima upozorenja ili sadrži greške.

Međutim, postoje jednostavniji načini da obavite ovaj zadatak. Ako imate pristup alatu za upravljanje bazama podataka, poput phpMyAdmin-a, možete ga koristiti da proverite tabele putem korisničkog interfejsa. Da biste to uradili, pristupite bazi podataka vašeg sajta putem phpMyAdmin-a, izaberite bazu podataka i odaberite tabele koje želite da proverite.

MySQL tabele

Nakon što odaberete opciju „Check Table“, kliknite na „Go“. phpMyAdmin će vam vratiti novu stranicu sa pregledom statusa za svaku tabelu. Ako je tabela neoštećena, videćete jednostavnu poruku „OK“.

Koliko traje popravka MySQL tabele?

Vreme potrebno za popravku MySQL tabele zavisi od nekoliko faktora, uključujući veličinu tabele, obim oštećenja i metodu popravke koju izaberete. U nekim slučajevima, ovaj zadatak može trajati samo nekoliko minuta, dok u drugim može biti vremenski zahtevan proces koji zahteva isprobavanje više pristupa.

Pre nego pristupite backup-u baze, dobra praksa je da imate u vidu i sledeće:

  • ako dođe do pada baze, pre svegaje potrebno da proverite logove (cat /var/log/mysql/error.log);
  • U praksi, ako dođe do pada baze, obično pada i mysql servis, koji prilikom restarta javlja grešku „tabela ta_i_ta is marked as crashed and needs to be repaired“;
  • MySQL servis može da se ne startuje i iz drugih razloga, recimo prepun /tmp; neodgovarajuće permisije, itd
  • Pre svih ovih operacija koje idu ispod MySQL servis MORA biti aktivan da bi moglo to da se radi preko PMA;
  • Ako ne radi MySQL service, u tom slučaju ne može ni da se pokrene komanda mysql.

Takođe, postoji komanda (u bashu), koja sve ovo radi instant, a zove se mysql_check. Komanda se okida tako što se koristi sledeće: mysql_check -A (sve, all) –auto-repair -u (username) -p (password). Ova komanda će automatski proveriti i popraviti sve baze/tabele koje su označene kao srušene.

Ipak, najefikasnije rešenje za popravku oštećene MySQL tabele je vraćanje baze podataka iz nedavnog backup-a. Ovo može da vam uštedi vreme i trud koji bi bili potrebni za ručno popravljanje tabele, posebno ako je oštećenje obimno ili teško rešivo.

Međutim, ova strategija pretpostavlja da imate pouzdan i nedavno napravljen rezervni primerak kopije. U nekoliko narednih odeljaka, razgovaraćemo o tome kako izvršiti obnavljanje baze podataka iz rezervnog kopiranja.

1. Popravka MySQL tabela u phpMyAdmin-u

phpMyAdmin je jedan od najpopularnijih alata za upravljanje bazama podataka na tržištu. Većina web hosting provajdera omogućava vam korišćenje phpMyAdmin-a za pristup i uređivanje vaših baza podataka, uključujući i mCloud.

Postupak pristupa bazi podataka će se razlikovati u zavisnosti od upravljačke table vašeg web hosting provajdera. Otvorite phpMyAdmin i prijavite se sa svojim kredencijalima. Zatim izaberite oštećenu bazu podataka. phpMyAdmin će prikazati sve tabele u toj bazi podataka. Možete ih izabrati sve koristeći checkbox-ove sa leve strane ili samo oštećene tabele.

MySQL tabele

Kada izaberete tabele koje želite popraviti, pomaknite se nadole i otvorite padajući meni With selected. Izaberite opciju Repair table:

Imajte na umu ne podržavaju sve baze podataka funkciju popravke u phpMyAdmin-u. Ako vaša podržava, pored imena svake tabele videćete da je akcija uspešno izvršena.

Ako niste sigurni koje tabele treba popraviti, vratite se na prethodni deo o tome kako proveriti baze podataka na oštećenja. Možete koristiti opciju Check u phpMyAdmin-u kako biste pretražili tabele na greške, a zatim ih popravili.

2. Korišćenje MySQL komandne linije

Ako imate iskustva u radu sa komandnom linijom i imate pristup serveru vašeg sajta putem Secure Shell (SSH), ovo je još jedan način za popravku MySQL tabele. Prvo, morate pristupiti MySQL Shell-u, koja će obično biti instalirana zajedno sa MySQL-om.

Pomoću MySQL Shell-a, moći ćete da se povežete sa bazom podataka iz terminala. Da biste to uradili, koristite sledeću komandu:

mysql -u -p

Opcije -u i -p označavaju korisničko ime i lozinku za bazu podataka. U praksi, komanda bi trebalo da izgleda nešto kao ovo:

$ mysql -u korisnik1 -p

Kada unesete korisničko ime, MySQL Shell će zatražiti lozinku. Ako uspešno unesete lozinku, pojaviće se MySQL command prompt.

Odatle možete koristiti bilo koju MySQL komandu. Ona koja vam je potrebna za popravku baze podataka je:

REPAIR TABLE ime_tabele;

Morate zameniti ime_tabele imenom tabele koju želite popraviti. MySQL će pokušati da popravi tabelu, a Shell će prikazati poruku o statusu rezultata procesa popravke.

U većini slučajeva preporučujemo korišćenje grafičkog korisničkog interfejsa (GUI) ili alata za upravljanje bazama podataka poput phpMyAdmin-a. Međutim, ako imate iskustva u korišćenju komandne linije i znate ime tabele koju želite popraviti, ovaj pristup će jednako dobro funkcionisati.

3. Obnavljanje baze podataka iz rezervnog kopiranja

Ako imate nedavni rezervni primerak vaše baze podataka, možete je iskoristiti kako biste se oporavili od oštećenja tabela. Ovo je često najbrži i najpouzdaniji način za rešavanje ozbiljnih problema sa oštećenjem. Neki web hosting provajderi pružaju automatske rezervne kopije celog sajta koje uključuju i bazu podataka. Mi u mCloud-u nudimo razne opcije za backup vaših podataka, a pogledajte i koji su vam ostali servisi dostupni na mCloud-u.

4. Korišćenje third-party alata za popravku baza podataka

Postoje razni third-party alati koje možete koristiti za popravku MySQL tabele, kao što su Stellar Repair for MySQL i SysTools SQL Recovery. Ovi alati mogu vam pomoći da povratite podatke iz oštećenih tabela i rešite probleme koji mogu biti teški za rešavanje pomoću ugrađenih MySQL alatki.

Zavisno o alatu koji koristite, proces može biti jednostavan poput izvoza oštećene baze podataka u .xml datoteku (što možete uraditi pomoću phpMyAdmin-a) i analiziranja korišćenjem softvera za popravku.

Softver bi trebalo automatski da detektuje probleme sa oštećenjem podataka i popravi ih. Kada popravka bude završena, možete koristiti funkciju uvoza u phpMyAdmin-u (ili bilo kom drugom alatu za upravljanje bazama podataka) kako biste prebrisali oštećene informacije.

Imajte na umu da će vaše iskustvo zavisiti od alata koji koristite. Neki softver za popravku baza podataka, poput SysTools SQL Recovery, zahteva kupovinu licence. Kupovina skupog softvera za popravku baze podataka ima smisla samo ako su informacije od suštinskog značaja i ako su svi drugi načini popravke već neuspešni.

Zaključak

Kao što ste videli, oštećenje podataka unutar baze može nastati iz različitih razloga: bagova u softveru, prekida napajanja, nepravilnog gašenja hardvera ili čak malvera ili pokušaja hakovanja. Najbolji način da izbegnete ove probleme je korišćenje sigurnog okruženja za hosting baze podataka.

Ako sumnjate na oštećenje, možete proveriti MySQL tabelu na greške koristeći „CHECK TABLE“ komandu.

U tekstu smo predstavili tri metode za popravku MySQL tabele: korišćenje phpMyAdmin-a, MySQL komandne linije i obnavljanje baze podataka iz rezervnog kopiranja.

Bez obzira na to za koju metodu ste odlučili, važno je da imate odgovarajuće procedure zaštite podataka i redovno pravite rezervne kopije, kako biste bili spremni na eventualne izazove sa oštećenjem MySQL tabela.

Kako vi rešavate probleme sa MySQL tabelama? Pišite nam u komentarima.

Bez komentara

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *