mDay 2021 – Druženje u debeloj hladovini
I tako sam ja pre nekoliko dana razmišljao da započnem ovaj tekst konstatacijom kako je Jelena uspela da sprovede bojkot Zoom-a i da do kraja ostane dosledna u želji da se mDay nakon opravdane jednogodišnje pauze, održi samo i isključivo uživo. A onda je ona nagrabusila i mDay 2021 otvorila uključenjem upravo preko Zoom-a. ? Njoj želimo da se brzo oporavi, a pošto je srećom ostatak konferencije protekao onako kako je i planirano, sada sledi redovan osvrt na sadržaj i učesnike mDay-a.
Za one koji nisu ispratili o čemu je reč (da li ima takvih nakon 7 godina) mDay je konferencija koju kompanija mCloud organizuje svake godine. Sjajna stvar je što je to i dalje nekomercijalna konferencija na kojoj sam mCloud minimalno predstavlja svoje poslovanje i usluge, a sve ostalo je posvećeno developerima i sistem administratorima koji imaju priliku da čuju korisna iskustva svojih kolega, neke aktuelne tehnološke informacije od strane eksperata, a uvek je tu i dosta primamljivog dodatnog sadržaja, pa i doza šale i šege.
Pošto je prethodni mDay, 2019. godine, održan u Beogradu, ovog puta je lokacija bila Novi Sad, gde je mCloud-u podršku pružila ekipa Plus Hostinga. Navikli smo da se za održavanje ove konferencije biraju zanimljive i nesvakidašnje lokacije… i ovog puta nas naravno nisu razočarali. A ima li šta lepše na 30 i kusur stepeni da provedete ceo dan napolju, u debeloj hladovini, blizu reke (koja je taman još koji stepen oborila temperaturu vazduha) i uz prijatan vetrić. Bašta Doma vojske u Novom Sadu je već legendarna lokacija, a izbor ručka se prosto sam nametnuo – pogađate, u pauzi predavanja okrepili smo se vojničkim pasuljem. A svako ko se mašio pravljenja pasulja zna da je za pravi gušt poželjno da se pasulj sprema za što više ljudi.
Dobra klopa, druženje i zanimljiva predavanja… to su jednostavni sastojci koji čine mDay tako dobrim iskustvom iz godine u godinu. Ove je komponenta druženja bila posebno važna zbog svega što nam se dešavalo (i još se dešava) vezano za pandemiju. Ali opet osnova svakog mDay-a su predavanja kojih je bilo ukupno devet (ne računajući Jelenino uvodno obraćanje). Poslednji blok je otvorio poznati stand up komičar Aleksandar Perišić, a samo finale konferencije bilo je rezervisano za već tradicionalnu panel diskusiju.
Naravno, za sve koji su propustili ovogodišnje druženje (velika greška) bio je organizovan prenos preko interneta, a sve snimke predavanja možete pogledati iz priložene YouTube plejliste na mCloud kanalu.
A na ovom linku možete pogledati i foto galeriju sa mDay-a: Developers’ mDay 2021. Facebook album.
I još da pomenem da je i ovog puta veliku podršku mDay dobio od strane Fondacije Registar nacionalnog internet domena Srbije. RNIDS (kako glasi skraćenica) upravlja registrom naziva nacionalnih internet domena .RS i .СРБ i internet infrastrukturom od posebnog značaja za funkcionisanje Interneta u Srbiji, koja obezbeđuje besprekorno funkcionisanje nacionalnih internet domena. Što bi se reklo RNIDS je kuća domaćih internet domena.
Pored njih konferenciju je podržala i, sada već neizbežna, Slatkoteka sa svojim fenomenalnim krofnama koje vas nakon konzumacije drže u maksimalnoj koncetraciji pola dana. Tu su bile i vredne devojke iz Grand kafe koje su nam doturale neophodne doze Black and Easy kafe tokom celog dana. A nakon ručka stiglo je i osveženje u vidu Jelen Fresh piva.
Nakon servisnih informacija vreme je da pređemo i na kratak pregled pojedinačnih predavanja. Kao što već pomenuh, konferenciju je otvorila Jelena Opačić, direktorka kompanije mCloud. Ona je podsetila okupljene na to da su prvi ponudili potpuno automatizovani SSD Cloud servis u Srbiji i da ova platforma kvalitetom i cenama konkuriše najvećim svetskim cloud provajderima. Jelena je ukratko prošla kroz ponudu mCloud-a i upoznala nas sa partnerima i prijateljima konferencije. Za kraj je ostavila i predstavljanje Rečnika interneta i digitalne komunikacije Lazara Boškovića. mCloud naime poklanja srpskoj zajednici ovaj besplatan rečnik sa 1000 pojmova, a za konferenciju je bila spremna digitalna „beta verzija“. Kako se ovo izdanje još uvek „krčka“ Jelena je pozvala učesnike konferencije da daju svoje mišljenje i komentare kako bi finalna verzija bila što bolja.
Nakon Jeleninog kratkog uvoda prešli smo na redovan program. Polako, ali sigurno, Bogdan Kecman postaje zaštitni znak mDay konferencije pa nam je i ovog puta izložio zanimljivo (na momente i vrlo živopisno) predavanje posvećeno MySQL-u (.ppt, video). U odnosu na ranije prilike ovog puta smo umesto pregleda novina aktuelne verzije slušali o razvoju ove popularne baze podataka koja leži u pozadini WordPress-a, a to će reći i dobrog dela interneta. U svakom slučaju je bilo zanimljivo čuti kako je od 1995. kada se pojavila prva i ne preterano upotrebljiva verzija, MySQL postao nezaobilazna pojava.
Kad smo čuli sve bitno o razvoju MySQL-a vreme je bilo da čujemo i malo drugačije viđenje. Nebojša Kamber iz Infostuda se potrudio da nam predstavi uporednu analizu dva tipa baza podataka. Iako je sam naslov prezentacije bio SQL vs NoSQL (.ppt, video) Nebojša se u stvari fokusirao na MySQL vs Mongo i svoje lično iskustvo u radu sa te dve baze. S obzirom da baš i nije tako čest slučaj da se naiđe na ljude sa tavim iskustvom ovo je bilo dragoceno predavanje i lep uvid u svet alternativnih, NoSQL baza podataka.
Još jedna priča o alternativama za popularnu platformu stigla nam je u narednoj prezentaciji. Nikola Krgović, još jedno dobro poznato lice sa mDay skupova, osvrnuo se na teme i dileme vezane za CentOS (.ppt, video). Popularni rebuild Red Hat Enterprise Linuxa počeo je da se širi serverima 2004. godine kada je Red Hat odustao od podrške za Linux i počeo da je naplaćuje. Onda je 2014. Red Hat postao sponzor CentOS projekta, da bi prošle godine objavio da odustaje od dalje podrške za CentOS 8 koji je izašao poslednji. To je naravno izazvalo veliko negodovanje u zajednici i pokrenulo logična pitanja „šta i kako dalje“ pošto se na CentOS više ne može računati. Nikola je u svom predavanju ponudio korisne predloge, odnosno alternative za CentOS za različite korisnične primene.
Nakon pauze za osveženje (na kojoj smo se bogme lepo osvežili nekim domaćim proizvodima) prvo predavanje je održao Mladen Janjetović ispred organizacije PHP Serbia. Kroz prezentaciju jednostavnog naziva Laravel Awesome (.ppt, video) Mladen nas je upoznao sa novostima koje je donela aktuelna osma verzija ovog popularnog open source PHP frameworka. Iako vizuelno jednostavna prezentacija je ponudila dobar pregled unapređenja u „osmici“ i Mladen je to sve propratio kratkim primerima.
Programerski blok je nastavio Luka Živanović iz firme AudacityOne, ali pričom vezanom za JavaScript, odnosno Node.js platformu (.ppt, video). Node.js je postao poslednjih godina jedan od osnovnih elemenata paradigme „JavaScript svuda“ pošto omogućava uniformisani razvoj web aplikacija u jednom programskom jeziku. I umesto da se skripte pokreću na klijentskim računarim Node.js je doneo mogućnost da se sadržaj dinamičkih web stranica generiše na strani servera i zatim isporuči u web browser korisnika. Luka se osvrnuo na prednosti ove platforme, a zatim je i detaljno „uronio“ u strukturu jednog takvog projekta.
Težak zadatak da održi pažnju publike pred ručak imao je Igor Spasić. Kao iskusan i odličan predavač Igor ipak nije imao problema da nas uvuče u priču o Jodd-u (.ppt, video). Ostali smo kod Jave i open-source-a, ali je u Igorovom predavanju bilo reči o sjajnom (ali malo poznatom) projektu u okviru kojeg se više od milion puta mesečno preuzimaju Java alati i framework otvorenog koda. I da, taj projekat je pokrenut u Beogradu i njegov autor je upravo Igor. Jodd nije nova stvar, ali cela priča oko njegovog nastanka i razvoja je vrlo zanimljiva i poučna. Svakako treba poslušati Igora, a na njegovom sajtu oblac.rs možete naći prvobitnu verziju ove priče, kao i brojne druge zanimljive tekstove.
Ovde sledi pauza za pasulj (i pivo). Vraćamo se za jedno 45 minuta…
Posle tri-četiri tanjira pasulja vreme je da se vratimo na konferenciju. Teško je, ali i to neko mora. U drugom delu mDay-a imali smo priliku da poslušamo još tri raznolika predavanja – o bezbednosti, o debugging-u i, naravno, o blockchain-u.
Goran Kunjadić, ekspert za sajber bezbednost, kriptografiju i zaštitu podataka upoznao je okupljene sa temom hakovanja web aplikacija (.ppt, video). Naizgled tema o kojoj su svi čuli nešto i koja bi trebalo da bude sastavni deo razmišljanja developera, iz raznih razloga se preskače. A to onda vodi ka posledicama koje mogu da budu neprijatne, a i skupe. Goran je pažljivo prošao kroz sve aspekte sajber bezbednosti kada je reč o razvoju web aplikacija i praktično pružio listu obaveznih koraka o kojima bi trebalo voditi računa kako bi se izbegli kasniji problemi.
Iako je za sledeće predavanje bio najavljen Andrea Bjelogrlić, on je morao iz opravdanih razloga da preskoči mDay i u njegove „cipele“ je uskočio direktor Sysbee-a Zvonimir Gembec. To svakako nije naštetilo prezentaciji pošto smo još sa mDay-a 2019 znali da je Zvonimir zanimljiv predavač. Kroz dva lepo ilustrovana primera iz realnog života predstavio je tipove, trikove i tehnike debuginga kod Atomic symlink deplyment-a koji je krenuo po zlu, odnosno kod problema sa performansama u radu sa MariaDB bazom podataka (.ppt, video).
Poslednje predavanje (mada to nije bio i kraj konferencije) imao je Robert Juhas iz firme SimpleTask (.ppt, video). Blockchain je tema koja je postala sastavni deo naših „života“, pa je redovna pojava i na mDay konferenciji da se priča o nekom aspektu ove dinamične oblasti. Robert se osvrnuo na dilemu da li pokrenuti sopstveni blockchain node ili se osloniti na uobičajeni eksterni API. Analizirajući različite tehničke i poslovne izazove potrudio se da vrlo detaljno obrazloži prednosti i mane različitih pristupa, zaključujući da je po njemu node bolji izbor. Zašto je to tako poslušajte u snimku njegovog predavanja. ?
I to ne bi bilo to, pošto je usledila još jedna kraća pauza, a zatim i veliko finale konferencije. Prvo malo šale, a onda još malo teških tema. Za ovo prvo se postarao Aleksandar Perišić koji je sada već dobro znano lice domaće stand up scene i koji je fino opustio publiku koja je u solidnom broju ostala dosledna da odsluša sva predavanja.
Nakon njega postavljene su stolice za moderatora i četiri učesnika završnog panela. Aco Gagić iz ThinkBig-a se u razgovoru sa Ilijom Studenim iz ActiveCollab-a, Srđanom Vrancem iz Code4Hire, Katarinom Šonjić, Employer Branding Consultant @ Kat on coffee i Jovanom Soldatovićem iz firme BAD SISTEMS, dotakao brojnih tema i dilema povezanih sa logovanjem i estimacijom vremena. Da je to i dalje „bolna tačka“ u developerskim firmama bilo je jasno tokom panela i iz komentara publike. U svakom slučaju, izbor teme je bio pun pogodak i sigurno će trebati još vremena da se nađe pravi modalitet da se objasni da logovanje vremena zaposlenih nije mera kontrole već organizaciona potreba. Ali činjenica je da je i ovde, kao i u drugim oblastima, potrebna bolja komunikacija i veća transparentnost.
I to bi konačno bilo to za ovu godinu. Tu su vam snimci konferencije, prezentacije, galerija fotografija, spotić… pa i ako niste bili sa nama u Novom Sadu ovog puta, možete da osetite delić atmosfere. Konferencija je organizovana uz dosta muka zbog svih stvari koje su nam se izdešavale, ali je svakako vredelo da se okupimo na jednom mestu „uživo“. Pri tome je kraj jula zaista nezahvalan termin za ovakve skupove, ali organizatori zaslužuju sve čestitke na upornosti i doslednosti. I nadamo se da 2022. neće biti nepredviđenih okolnosti i da ćemo se u još većem broju videti u Beogradu na novom mDay-u.
Za kraj, kratak video sa delićem atomsfere:
Bez komentara