Developerski mDay karavan na gostovanju u Banja Luci
Kada smo se tog 24. septembra 2017. godine iskrcali sa Broda Kej i razišli kućama, računao sam da će sledeća prilika za pisanje izveštaja sa mDay konferencije doći otprilike godinu dana kasnije. Međutim, prošlo je znatno manje vremena od prethodnog izdanja, a iz kompanije mCloud je stigla informacija da se sprema novi mDay za sam početak proleća. A novi mDay doneo je i novu ideju, da ovo godišnje okupljanje, prevashodno web developera, postane češće, ali i da se geografski proširi.
Na inicijativu gostiju prethodnog mDay-a, koji su došli iz iz Banja Luke i u saradnji sa BLC Banja Luka Collage-om došlo je do organizacije prve Developers’ mDay konferencije van Srbije. U prostorijama BLC-a 24. marta održano je celodnevno okupljanje namenjeno dev zajednici i prvenstveno web developerima, a sa ciljem da se upoznaju sa aktuelnim tehnologijama u projektovanju web sistema, iskustvima u korišćenju najnovijih tehnika i tehnologija, kao i u rešavanju problema sa kojima se svakodnevno suočavaju.
U suštini iskopiran je uspešan koncept sa prethodnih mDay okupljanja koja su donela lep miks ozbiljnih, aktuelnih predavanja, druženja i zabave na kraju dana – kao što uostalom i priliči vikendu (skup je, da podsetim, održan u subotu). Sa druge strane organizatori su se potrudili da obezbede predavače iz Srbije i Banjaluke, koji su autoriteti u poslu kojim se bave, tako da smo imali priliku da pored dobro znanih lica, sa prethodnih mDay okupljanja, vidimo i čujemo i neka nova. Pa da pređemo na pregled programa.
Za uvodnu reč organizatora bila je zadužena Jelena Opačić iz mCloud-a koja je publiku ukratko uputila u program dešavanja, teme i predavače, ali i skrenula pažnju na onaj neformalni deo događaja, odnosno na networking u KSET Pub-u koji je bio predviđen za večernje časove. Nakon tog uvoda usledio je i prvi blok predavanja u kojem smo imali priliku da čujemo Janka Isidorovića i Bogdana Kecmana.
Janko Isidorović iz kompanije Mainflux otvorio je predavački deo konferencije sjajnom i više nego aktuelnom temom. Internet of Things je možda u poslednje vreme pao u senku zbog Blockchain manije i kriptovaluta, ali je i dalje veoma uzbudljivo polje delovanja za koje se i Mainflux specijalizovao. Janko je pričao o očekivanjima od IoT tehnologija i budućnosti u kojoj bi više triliona različitih uređaja moglo da bude međusobno povezano. Ipak do te budućnosti treba savladati brojne izazove, kako po pitanju bezbednosti, tako i u pogledu pojednostavljivanja platformi koje su namenje komunikaciji između IoT uređaja i njihovom korišćenju.
Za naredno predavanje bio je zadužen Bogdan Kecman iz Oracle, dobro znano i omiljeno lice sa prethodnih mDay okupljanja. On je prisutne uputio u „male tajne“ velike MySQL nadogradnje, odnosno u novine i unapređenja koje donosi verzija 8.0 popularnog sistema za upravljanje bazama podataka. Iako je reč o veoma obimnoj temi – 8.0 u odnosu na 5.7 donosi oko 200 novih funkcija – Bogdan je vešto uspeo da sažme svoje predavanje i prenese ključne informacije vezane za poboljšanja funkcionalnosti i performasi, pa i da pomene neke primere iz prakse.
Nakon kraće pauze za osveženje, uz Vitinka i Rooster pića, nastavak programa doneo je predavanja o JavaScript-u i PHP-u. Ensar Bavrk, programer iz bosanske ispostave nemačke kompanije codecentric održao je jedno ozbiljno i veoma detaljno predavanje namenjeno developerima. Ensar je pružio uvid u upotrebu asinhronih funkcija u okviru JavaScript-a kako bi se postiglo bolje procesiranje više istovremenih zahteva.
Nakon JavaScript-a nekako je logično da usledi predavanje o PHP-u. Milan Popović, programer i član zajednice PHP Srbija, zaista se potrudio da prenese svoje bogato iskustvo kada je reč o testiranju koda. Iako je testiranje fundamentalno važno u izradi bilo kog proizvoda ljudi ga nerado primenjuju u svim fazama razvoja, pa smo često suočeni sa proizvodima čije se finalno testiranje obavlja u produkciji. Milan je istakao da testiranje predstavlja fundamentalni deo profesionalnog softverskog razvoja, dokaz da ste obavili valjan posao i donosi sigurnost da će sistem zaista da radi. Iako je testiranje često veoma skupo, izbegavanje testiranja je još skuplje i njegovi troškovi rastu eksponencijalno što se više odlaže.
Nakon ovako „teških“ tema bilo je idealno vreme za malo druženja uz bogatu zakusku. Sat pauze za ručak brzo je prošao, a brojna ekipa bila je ponovo na svojim mestima željna da čuje novosti iz sfere bezbednosti i blockchain tehnologija.
Prvo je Boriz Vezmar iz SuperAdmins-a, još jedan dobro znan učesnik mDay-a, izneo korisne savete vezane za bezbednost koji bi trebalo da budu u arsenalu svakog sistemskog administratora, a nije loše da ih znaju developeri i webmasteri. Takvi saveti najbolje se prenose kroz primere, a Boris je spremio gomilu korisnog materijala koji će znati da cene svi koji se bave održavanjem web sistema.
U poslednje vreme dan ne može da prođe bez neke informacije o kriptovalutama, ali se obično preskoči pominjanje blockchain tehnologije koja leži u njihovoj osnovi. Ivan Đukić iz ECD-a pripremio je za mDay predavanje na temu da li su blockchain i kriptovalute velika stvar za društvo u celini ili samo još jedan veliki balon spreman da pukne svakog trena. U svom predavanju Ivan se potrudio da objasni osnovne pojmove i aktuelne nedoumice vezane za kriptovalute, uz poseban osvrt na mogučnosti i korist od primene blockchain tehnologije.
Nakon još jedne kratke pauze za osveženje usledio je poslednji set predavanja. Posebno zanimljivo je bilo predavanje Duška Bajića iz Kotlin User Group Bosnia koji je predstavio novi i sve popularniji programski jezik Kotlin (ime je dobio po jezeru u blizini Sankt Peterburga, grada u kojem je locirana programerska grupa JetBrains koja ga je i stvorila). Kotlin User Group u Bosni je u samom začetku. Ipak, izazvao je veliku pažnju u zajednici developera, ali je poseban bum doživeo prošle godine kada ga je Google i zvanično podržao kao programerski jezik za Android platformu. Naravno, Kotlin nije vezan samo za android i može da se koristi bilo gde, gde mogu da se izvršavaju Java bazirane aplikacije. Bilo da je to backend, frontend, android, ne predstavlja prepreku. Kotlin ima jako uporiste u backend-u (npr Prezi koristi Kotlin). Konkretno Spring 5 ima potpunu Kotlin podršku. Ko nije imao prilike da do sada naleti na Kotlin, imao je priliku da od Dušana čuje najvažnije informacije o ovom programskom jeziku koji će se još više širiti u narednom periodu.
Baze podataka, Big Data, geni… zvuči kao nešto što bi moglo da bude prilično interesantno. A prava adresa na kojoj se sve te stvari povezuju je firma Seven Bridges specijalizovana za prikupljanje i obradu biomedicinskih podataka. Milan Kovačević i Aleksandar Makragić su okupljenje programere upoznali sa time šta je DNK, kako izgleda digitalizacija DNK podataka koja uključuje skladištenje i baratanje sa oko 3 GB podataka, kako izgleda sekvenciranje DNK i koje probleme donosi, i na kraju kako upotrebom tehnologije dolazimo do personalizovane medicine.
Već po tradiciji zvanični program mDay konferencije zatvara panel diskusija koja okuplja predstavnike popularnih programerskih zajednica. Ni u Banja Luci se nije odustalo od tog koncepta, a panel čija je tema bila programerski procvat u regionu i gde smo u odnosu na svetske trendove, okupio je zaista vrhunsku ekipu. Aco Gagić iz PHP Srbija, Goran Jakovljevic ispred Developers Banja Luka, Milan Ivanović iz WP Serbia, Duško Bajić iz Kotlin User Group Bosnia i Bogdan Kecman ispred Bad Ass Developers team, imali su živu i korisnu raspravu u kojoj su se osvrnuli na sve vrline i mane okruženja u kojem funkcioniše IT sektor u regionu, a pre svega u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Takođe, publika je bila aktivna pa su padali brojni saveti za počenike i juniore – kako se samoedukovati, doći do prakse, prvih projekata, posla…
To bi bio (relativno) kratak presek dešavanja na mDay okupljanju u Banja Luci. Za kraj da pomenem i da mCloud ekipa planira „redovno“ okupljanje u Beogradu za jesen, ali i da bude još Developers’ mDay druženja u drugim gradovima u Srbiji i regionu – Niš je sasvim izgledna naredna „stanica“ za ovaj putujući mDay karavan, a organizatori bi voleli da priču prošire i na Sarajevo, Skoplje, Podgoricu… Pa ako neko iz regiona ima želju da mDay ekipu vidi u svom gradu pravo je vreme da kontaktira organizatore kako bi se dogovorili oko eventualnog održavanja skupa.
I na samom kraju, želeli bismo da se zahvalimo suorganizatoru događaja BLC Banja Luka College, Aleksandru Popadiću iz codecentric Bosnia na velikoj pomoći, kao i Vitinki i Roosteru što učesnici nisu ostali žedni. Naravno, veliko hvala i KSET Pabu što nam je obezbedio zakusku i pivo nakon celodnevnog dana u školskim klupama 🙂
A evo i korisnih linkova:
- sve prezentacije: https://www.slideshare.net/mCloud-mDay/
- galerija fotografija: https://www.facebook.com/pg/mCloudRS/photos/?tab=album&album_id=1462748857168041
- snimci predavanja na FB stranici BLC Banja Luka College-a: https://www.facebook.com/banjaluka.college/ .
Bez komentara