MariaDB vs PostgreSQL

MariaDB vs PostgreSQL

Baze podataka su okosnica svakog softvera, a poslednjih godina su sve popularnije baze otvorenog koda. Iz tog razloga nekada nije lako odabrati pravu bazu sa svoj projekat. Zato ćemo u ovom tekstu objasniti razliku između dva popularna sistema baze podataka otvorenog koda – MariaDB i PostgreSQL.

PostgreSQL je prisutan već 20 godina i tokom vremena pokazao se kao izuzetno stabilan. MariaDB je nešto mlađi od PostgreSQL-ai nastao je kao forkovana verzija MySQL-a, najkorišćenije baze podataka na tržištu. Oba sistema podržavaju veliki broj dobrih odlika poput replikacije, vrhunske bezbednosti i još mnogo toga.

Ako ste u dilemi koji od ova dva sistema idealan za vaš novi projekat, u ovom tekstu možete upoznati različite odlike oba sistema i što je možda još važnije, njihove razlike.

MariaDB

mariadb

MariaDB je sistem baze podataka otvorenog koda kreiran 2009. godine od strane tvoraca MySQL-a. Iako je sličan MySQL-u, vremenom je značajno evoluirao u odnosu na svog prethodnika.

MariaDB nudi poboljšane performanse i dolazi sa punom GPL licencom. Možete slobodno koristiti verziju otvorenog koda ili zatražiti ponudu za korporativnu verziju, ukoliko implementirate svoj softver na velikom broju platformi ili u cloud-u. Naravno, sve funkcionalnosti su dostupne i u verziji otvorenog koda, a ne samo u korporativnoj verziji.

Pored toga što je poznat kao veoma stabilna zamena za MySQL, MariaDB podržava JSON i hibridne formate podataka, omogućavajući da podaci budu jednostavno sačuvani, dobijeni i da se njima lako upravlja. Dokumentacija za MariaDB je takođe lako dostupna i potpuno je besplatna.

PostgreSQL

PostgreSQL

PostgreSQL je napredni sistem za relacione baze podataka koji je na tržištu prisutan još od 1997. godine. U pitanju je veoma skalabilan sistem koji može gotovo sve, uključujući veliku podršku za ekstenzije za NoSQL, React, Redis i ostale.

Podržan je od strane zajednice otvorenog koda i predmet je stalnih ažuriranja, što podrazumeva i ažuriranje dokumentacije. Ova dokumentacija ne samo da može da pomogne da rešite neki problem ili evidentirate probleme, već može da pomogne i daljem unapređenju PostgreSQL dokumentacije. Pored toga, PostgreSQL je veoma siguran i pouzdan, s obzirom da sve ispravke bug-ova prolaze kroz nekoliko faza rigoroznog testiranja.

Najvažnije odlike MariaDB-a

MariaDB ima nekoliko odlika koje je čine odličnim izborom, uključujući njen veliki izbor storage engine-a, thread pooling-a, SQL kompatibilnosti i paralelnog izvršavanja upita. Ovo su neke od najvažnijih odlika:

Storage engine

Jedna od odlika koja čini MariaDB posebnim, jesu različiti storage engine-i koje možete odabrati. PBXT, XtraDB, Maria i FederatedX, su neke od engine opcija i mogu biti prilagođene prema vašim potrebama. On takođe sadrži i InnoDB, storage engine opšte namene poznat po dobrom odnosi visoke pouzdanosti i visokih performansi.

Thread pooling

Thread pool je kolekcija worker thread-ova koji efikasno izvršavaju asinhrone callback-ove. Kada je kreiran zahtev, MariaDB može jednostavno da pribavi prethodno kreiran thread, koji je već u pool-u. To štedi vreme potrebno da se kreira thread, omogućavajući da se na taj način upiti brže izvršavaju i brže vraćaju rezultate.

Kompatibilnost sa MySQL-om

MariaDB nudi podršku za najveći broj SQL statement-a, promenljivih, definicija i funkcija kroz klijentske programe (npr. mysqldump, mysqladmin) i plugina (kao što je audit plugin). Developeri takođe mogu da iskoriste JSON funkcije, window funkcije i common table expression-e (CTE) u MariaDB.

Virtuelne kolone

Podrška za virtuelne kolone je jedna od glavnih funkcionalnosti MariaDB baze i može biti korišćena za izvođenje kalkulacija na nivou baze. Kada više aplikacija pristupi jednoj koloni, korisnici ne moraju da pišu kalkulacije u svakoj aplikaciji odvojeno, već to umesto njih radi aplikacija.

Paralaleno izvršavanje upita

Od verzije 10.0 na ovamo, moguće je paralelno izvršavanje nekoliko upita, bez negativnog uticaja na performanse, što za rezultat ima brže izvršavanje taskova.

Najvažnije odlike PostgreSQL-a

Pored toga što je u pitanju sistem otvorenog koda, PostgreSQL ima veliki broj odlika koji ga čine vrhunskim sistemom: Particionisanje, load balancing, connection pooling, samo su neke od odlika / funkcionalnosti koje joj daju značajnu prednost u odnosu na druge baze.

Evo i nekih istaknutih odlika:

Podrška za JSON podatke

Sposobnost da šalje upite i čuva JSON podatke, omogućava PostgreSQL-u da radi i sa NonSQL-ima. Ukoliko dizajnirate bazu da čuva podatke iz više senzora, možete da konstruišete tabelu tako da se jedna od kolona pridržava JSON formata da bi sačuvala podatke koji se stalno menjaju ili nestruktuirane podatke.

Robusne ekstenzije

PostgreSQL sadrži impresivan set odlika koje uključuju point-in-time recovery, multi-version concurrency control (MVCC), tablespaces, write-ahead logovanje i online/hot bekape.
Takođe, u pitanju je visoko skalabilan sistem, kako u količini podataka kojom može da upravlja, tako i u broju korisnika koje paralelno može da primi.

Integrisani testovi u fazi razvoja

PostgreSQL prati koncept test-driven razvoja, gde svaki bug prolazi testiranje. Ovi testovi su integrisani, tako da se isti bug ne pojavi i u budućim verzijama PostgreSQL-a. Novi update PostgreSQL-a se izdaje samo kada svi testni slučajevi uspešno prođu.

MariaDB vs PostgreSQL

Sada da uporedimo ova dva rešenja i istražimo šta je to bolje ili lošije kod jednog u odnosu na drugi.

Arhitektura / Document model

I MariaDB i PostgreSQL imaju relacione sisteme za upravljanje bazom podataka (DataBase Management System – DBM), kao njihove primarne modele baze podataka.
Njihov sekundarni model baze podataka je document store. Ipak, samo MariaDB može da uključi graph DBM-ove.

I MariaDB i PostgreSQL primenjuju klijent/server model arhitekture, gde je server zadužen za upravljanje fajlovima baze podataka, prihvata konekcije prema bazi od strane klijentskih aplikacija i u ime klijenta preduzima akcije nad bazom. Najčešće klijent ili front end aplikacija preduzima operacije nad bazom podataka.

Mogućnost proširenja

I MariaDB i PostgreSQL imaju proširivu arhitekturu namenjenu dodatnim prilagođavanjima. Na zahtev korisnika se mogu implementirati određene funkcionalnosti putem deljenih biblioteka, što developerima omogućava da prilagode kod shodno potrebama projekta / klijenta.

MariaDB podržava mnogo različitih SQL modova, particionisanja, bekapovanja i restoracionih procedura, monitoringa servera i logovanja. Čak možete kreirati svoju funkciju, tipove podataka, operatore, window funkcije i gotovo sve ostalo. Ukoliko ne nalazite funkcionalnost koja vam je potrebna, zahvaljujući otvorenom kodu možete je sami kreirati / prilagoditi iz izvornog koda.

Iako PostgreSQL obezbeđuje native podršku za JSON i XML ona lako može biti i proširena. Ukoliko recimo želite da izgradite web servis i koristite PostgreSQL kao backend bazu, možete to jednostavno da uradite, bez brige da će to izazvati bilo kakve probleme u radu servisa / baze.

Ono što čini PostgreSQL toliko ekstenzibilnim su njegove catalog-driven operacije. PostgreSQL zadržava sve informacije o kolonama i tabelama, zajedno sa detaljima vezanim za tipove podataka, funkcije i metode pristupa.

Indeksi

Postoje četiri osnovne vrste indeksa u MariaDB bazi. To su primarni ključevi (jedinstveni i ne null) jedinstveni indeksi (jedinstveni i mogu biti null), jednostavni indeksi (ne obavezno jedinstveni) i full-tekst indeksi (za full-tekst pretragu).

PostgreSQL obezbeđuje širi opseg jedinstvenih tipova indeksa kako bi mogli da rade i pod većim opreterećenjem / većim brojem upita. Takođe, PostgreSQL podržava function-driven indekse, delimične indekse i covering indekse koji međusobno ne isključuju jedni druge, tako da ih možete koristiti sve istovremeno.

Dodatno, MariaDB i PostgreSQL nude podršku za full-text indeksiranje i pretragu.

Jezik i sintaksa

I MariaDB i PostgreSQL podržavaju različite SQL statement-e, rulove, funkcije i procedure, zajedno sa različitim database konektorima, uključujući C,C++, Perl, PHP, Python.

PostgreSQL može takođe da implementira common table expression-e (CTE), language controle structures (if, for, case .. itd) i structured error handling.

Particionisanje

MariaDB nudi podršku za particionisanje, zajedno sa horizontalnim particionisanjem table. To pomaže da se unaprede performanse upita kod MariaDB-a. Sa MariaDB takođe možete skladištiti često pristupane podatke na odvojenoj particiji i tako ih razdvojiti od onih kojima se pristupa retko. Na taj način ćete ubrzati performanse.

Sa druge strane PostgreSQL ne podržava tako nešto. Iako je moguće da će u budućnosti i PostgreSQL imati sličnu opciju, za sada nema opcije za particionisanje tabele u PostgreSQL-u.

Brzina

Baza podataka je jezgro vašeg web sajta, a serveri koji joj često pristupaju, zajedno sa brzinom vaše baze podataka, čine da ceo vaš sajt bude brz.
Različiti plugini mogu da pomognu da se rešite nekih nepotrebnih funkcionalnosti, optimizujete i popravite svoj web sajt, ali je naš savet da pre svega obezbedite dobar hosting.

PostgreSQL ima sposobnost da ponudi brže upisivanje i čitanje, što je svakako za preporuku ukoliko želite da ubrzate svoj web sajt. Takođe, PostgreSQL je odličan izbor kada je važno da web sajt manipuliše sa velikim brojem podataka.

Sa druge strane, MariaDB ima napredni tread pool koji je u stanju da radi brže i podržava do preko 200.000 konekcija. Pored toga 12 novih storage engine-a omogućava da MariaDB ide ruku pod ruku sa PostgreSQL-om, kada je u pitanju brzina procesiranja.

Monitoring i alati za administraciju

Imajući u vidu da su baze podataka važne komponente softvera, postoji veliki broj alata koje možete izabrati za upravljanje njima, od monitoringa, preko admisistracije i menadžmenta, pa do rešavanja problema.

Osnovni alati za administraciju

Sledeće CLI (command line interface) aplikacije su dobro rešenje za administraciju:

  • psql (PostgreSQL)
  • mysql (MariaDB, MySQL)

S obzirom da ovi alati dolaze sa njihovim serverima, i psql i mysql su uvek dostupni, od početka instalacije.I psql i mysql imaju istoriju komandi koja omogućava da ponovo pokrenete prethodno izvršene komande i upite, kao i set ugrađenih komandi koje mogu da ostvare interakciju sa bazom podataka. Na primer, psql koristi \ d komandu da izlista sve vaše baze podataka, dok mysql koristi komandu status da ektrakuje informacije kao što su server uptime i verzija.

MariaDB i PostgreSQL takođe nude sledeće graphing alate:

  • pgAdmin4 (PostgreSQL)
  • MySQL Workbench (MariaDB, MySQL)

Alati za merenje performansi

Pored prethodno pomenutih aplikacija koje rade preko komandne linije i grafičkih aplikacija, i MariaDB i PostgreSQL takođe nude i druge, visko specijalizovane alate. Jedan takav alat je PgHero, kreirane od strane PostgreSQL-a.

Kada je u pitanju MariaDB, možete koristiti MySQL Tuner za istu namenu kao i PgHero. MySQL Tuner je Perl skripta koja analizira statistiku vaše baze podataka i podešavanja, kako bi generisao preporuke za konfigurisanje.

Performanse

MariaDB se smatra pogodnim za manje baze podataka i sposoban je da smešta podatke u memoriju, što je osobina koju nema PostgreSQL. Sa druge strane, PostgreSQL koristi interni keš zajedno sa keširanjem stranice servera da bi ekstrakovao često pristupan podatke, što mu ujedno omogućava da nadmaši query keš MariaDB baze.

PostgeSQL takođe nudi različite napredne funkcionalnosti, kao što su delimični indeksi i materijalizovani prikazi, da bi optimizovao performanse baze podataka.

Ove osobine dobro dođu kada imate veliki set podataka sa različitim i ogromnim tabelama koje treba da se spajaju često da bi generisale aggregate. Navedene osobine nisu prisutne u MariaDB bazi.

Tipovi podataka

MariaDB je mnogo fleksibilniji sistem od PostgreSQL-a u smislu kucanja podataka. Može da samostalno koriguje podatke da bi ih usaglasio sa odredišnim tipovima podataka, prihvatio podatke i trigerovao alert. Iz tog razloga MariaDB je poželjan izbor za aplikacije koje treba da reaguju intuitivno na razlike u unosu podataka.

Sa druge strane PostgreSQL je mnogo stožiji kod unosa podataka, što znači da ako kod ulaznih postoji i mala neusklađenost sa odredišnim tipom podataka, PostgreSQL će izbaciti grešku i neće dozvoliti unos. PostgreSQL teži ka striktnoj konvenciji za unos tipova podataka.

Bezbednost

MariaDB često izdaje bezbednosne zakrpe, što odražava važnost bezbednosti za MariaDB zajednicu.

Slično tome PostgreSQL Global Development Group (PGDG) izdaje detaljne liste trenutno aktivnih ranjivosti i izloženosti, koje distribuira unutar svoje velike zajednice.

Veličina

MariaDB je značajno manje veličine u poređenju sa PostgreSQL bazom i to važi za različite verzije OS-a. MariaDB je takođe značajno lakša baza, čineći je idealnim izborom za sve sa manjkom memorijskog prostora.

Podrška i zajednica

MariaDB nudi podršku inženjera, prevashodno developera i administratora baze podataka, koji su takođe tehnički eksperti za MySQL i MariaDB. Za korisnike sa korporativnom pretplatom, kompanija MariaDB uključuje ekstenzivnu 24/7/365 podršku.

MariaDB se oslanja na veliku i posvećenu zajednicu, koja uključuje developere, kao i non-developer grupe.

PostgreSQL takođe ima aktivnu i veliku zajednicu koja nudi podršku korisnicima, kroz korisničke grupe, dokumentaciju, mailing liste i dodatne kanale, uključujući IRC kanal za korisnike kroz koje korisnici mogu da postave pitanje velikoj zajednici PostgreSQL članova.

MariaDB vs PostgreSQL – šta je vaš izbor?

MariaDB nudi fleksibilnost kada su u pitanju tipovi podataka. To može biti od koristi ukoliko želite da postignete željenu brzinu i dobru alokaciju resursa. Takođe, korisna opcija je podrška koju MariaDB omogućuje za primarnu replikaciju, jer će vam to značiti ukoliko vaš projekat zahteva nisko kašnjenje i visoku dostupnost.

Sa druge strane, PostgreSQL je relacioni sistem baze podataka koji se dokazao kroz dugi niz godina kao odličan izbor za razičite tipove i veličine organizacija. Posebno je dobar izbor za kompanije koje žele što niže troškove održavanja, a kojima je istovremeno potrebna stabilnost, pouzdanost i brz odziv, čak i u zahtevnim okruženjima.

Zaključak

Kao što ste videli, i MariaDB i PostgreSQL imaju svoje prednosti i mane. Pre nego što donesete finalnu odluku koji ćete server baze podataka koristiti u svom sledećem projektu, svakako je neophodno da pažljivo razmotrite sve opcije koje vam nudi svaki od ovih sistema i procenite koji bi vam više odgovarao. Nadamo se da je ovaj tekst bar malo pomogao da bolje razumete oba proizvoda i donesete ispravnu odluku za vaš projekat.

Slični postovi:

Bez komentara

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *