Napredne komande za Linux terminal (Drugi deo)
U ranijim tekstovima smo prelazili kroz neke komande koje su korisne za svakodnevno korišćenje. Prvi deo naprednih komandi možete videti ovde. U ovom tekstu ćemo preći preko nekih komandi koje mogu da vam posluže prilikom dijagnostikovanja i/ili rešavanja nekih problema na vašem serveru.
Provera zauzeća diska
Komanda df
Komandu df možemo koristiti kada god želmo da proverimo zauzeće na serveru. Ova komanda će pokazati koliko zauzetog prostora imamo u direktorijumima koji se nalaze u root-u:
Kako ovakav prikaz i nije najlakši za čitanje, možemo dodati argument -h koji će dati prikaz u MB i GB:
Ovo je sasvim dobra opcija kada nam je potreban podatak o sistemskom zauzeću, ali za bilo kakvo detaljnije zauzeće postoji bolja komanda.
Komanda du
Ova komanda će nam dati detaljnije zauzeće da bi mogli da vidimo gde tačno imamo veće zauzeće. Naravno, i ovde možemo koristiti argument -h za lepši pregled.
Ako želimo da vidimo fajlove u kojima je striktno veće zauzeće (MB ili GB), možemo kombinovati ovu komandu sa komandom grep koju smo pominjali u ranijem tekstu. Za spajanje komandi koristimo uspravnu liniju | i nakon nje samo otkucamo drugu komandu.
Obzirom da ne znamo gde se nalazi najveći fajl, odnosno tražimo ga, moramo naglasiti i odakle da krene potraga pa ćemo i na du komandu dodati još jedan parametar. Krenimo od root-a pa će komanda biti:
du -h /
Komanda grep traži ključnu reč koju naglasimo. U ovom slučaju nećemo tražiti baš reč, već nam treba zauzeće koje može biti u obliku cifra zauzeća pa slovo koje obeležava prefiks količine (M -mega, G – giga). Slovo je lak deo, ali za cifru ne tražimo nešto specifično već bilo koju cifru. Za ovo možemo koristiti regex(REGular EXpression – je ustvari string koji opisuje šablon za pretragu) izdraz [0-9]. Kada ovo sve spojimo, dobićemo:
grep [0-9]G
I sada sve zajedno:
du -h / | grep [0-9]G
Naravno, ovu komandu možemo nastavti dalje da kombinujemo sa, na prmer, sort komandom koja će nam poređati sve na određeni način. Za ređanje po numerćkim vrednostima dodajemo argument -n pa dobijemo komandu:
du -h / | grep [0-9]G | sort -n
Provera ostalih resursa
Komanda free
Komanda free nam pokazuje koliko slobodnog prostora imamo u RAM, cache i swap memorijima. Kao i kod prethodnih komandi, možemo dodati argument -h da dobijemo pregled lakši za čitanje. Međutim, ovde imamo dodatnu opciju da odaberemo u kojim veličinama želimo pregled. Argument -k će dati pregled u kibibajtima, -m u mebibajtima i -g u gibibajtima.
Komanda htop
Komanda htop je samo jedna od mnogih varijacija na komandu top. Svaka od njih služi za montoring procesa na sistemu kao i iskorišćenju CPU i RAM-a. Detaljnije o ovoj komandi, a i ostalim varijacijama možete pročitati ovde.
U gornjem delu možemo videti iskorišćenost CPU-a, RAM-a, swap memorije kao i neke osnovne podatke. Ispod možemo videti listu procesa koji se obavljaju, koliko resursa troše, koliko dugo traju i osnovne podatke o tim procesima. Za izlazak iz ovog pregleda jednostavno kliknemo q na tastaturi.
Komande za kontrolisanje procesa i servisa
Komanda systemctl
Komanda systemctl nam služi za upravljanje i kontrolisanje servisima. Za početak, možemo koristiti ovu komandu da vidimo koje sve servise imamo na raspolaganju, za to dodajemo ključnu reč list-units:
systemctl list-units
Na ovom pregledu vidimo naziv servisa, da li su učitani ispravno, da li su aktivni i njihov opis. Da idemo gore ili dole kroz listu koristimo strelice na tastaturi, za izlazak iz pregleda pritisnemo slovo q na tastaturi.
Malo korisniji primer bi bio da izdvojimo neaktivne service, što možemo komandom:
systemctl list-units --state=inactive
Osim ovoga, možemo i da proverimo i upravljamo zasebnim servisima koji su nam bitni komandama kao što su:
systemctl start naziv_servisa systemctl stop naziv_servisa systemctl restart naziv_servisa systemctl status naziv_servisa
Komanda service
Komanda service je dosta slična prethodnoj. Služi za kontrolu i proveru zasebnih servisa. Dobra stvar je što ne moramo znati naziv servisa već možemo napisati neko slovo i zatim dva puta stisnuti tab i izbaciće nam koji servisi postoje sa tim početnim slovom. Sintaksa je:
service naziv_servisa start service naziv_servisa stop service naziv_servisa restart service naziv_servisa status
Ostale komande koje mogu biti korisne
Komanda netstat
Komandu netstat možemo koristiti da proverimo konekcije na server. Da vidimo konekcije na sve portove koristimo -a argument, možemo dodati i argumen -n da bi videli IP adrese, a ne domene.
Ovu komandu možemo i kombinovati sa grep pa da gledamo konekcije po IP adresi ili portu. Primer:
netstat -an | grep ono_što_tražmo
Komanda ping
Veoma jednostavna komanda, možemo je koristiti da proverimo da li su neki domen ili IP adresa online:
Da prekinemo „pingovanje“ nakon što smo dovoljno videli, pritisnemo Ctrl+C na tastaturi.
Komande mtr i traceroute
Komande mtr (My traceroute) i traceroute su slične komande, samo što mtr kombinuje traceroute i ping na svakom skoku i prezentuje sve informacije u lepo formatiranoj tabeli. Razlike možete videti na slikama ispod:
Traceroute:
MTR:
Ove komande mogu dosta pomoći u pronalaženju mrežnih problema, odnosno da pokažu gde tačno se dešava prekid u komunikaciji. Više komandi za testiranje konekcije možete pročitati i ovde.
Komanda fsck
Komanda fsck se koristi u proveri da li ima nekih degradiranih delova diska i potencijalnom popravljanju istih. Ovu komandu ne možete koristiti na particijama koje se trenutno koriste (koje su mount-ovane), te ako želite da proverite neku takvu particiju, morate je prvo unmount-ovati. Za ovo, koristi se sledeća komanda:
unmount putanja_koju_želite
Nakon toga možete pokrenuti fsck:
fsck putanja_koju_želite
Ovo nije idealno rešenje, pogotovo kada želite ceo sistem da proverite. Tada je potrebno forsirati da se fsck uradi pri reboot-u servera. Da bi ovo uradili sve što je potrebno je da kreirate fajl forcefsck u root-u:
touch /forcefsck
Naravno, nakon reboot-a, proverte da li je taj fajl i dalje tu i ako jeste – obrišite ga, nema potrebe da se fsck radi prlikom svakog reboot-a.
Zaključak
Prešli smo kroz dosta različitih komandi, ali ako postoje još neke komande koje vas zanimaju ili želite detaljnije uputstvo o nekoj komandi – pišite nam u komentarima.
Pogledajte i ostale članke:
Bez komentara