Linux vs Windows Server
Kada birate server, važno je da se odlučite i na kom će operativnom sistemu taj server raditi. Izbor između Linux servera i Windows servera je nešto sa čime se developeri često susreću.
Zato ćemo u ovom tekstu uporediti ova dva rešenja, da bismo vam olakšali da donesete pravu odluku za sebe.
Linux Server
Linux server je server zasnovan na Linux kernelu. On je popularan izbor zbog niskih troškova, open-source koda i jake zajednice okupljene oko Linux-a.
Mnoge distribucije su napravljenje na Linux kernelu – Ubuntu, CentOS, Debian i ostale. Svaka od njih nudi operativni sistem koji je stabilan, bezbedan i fleksibilan. Zahvaljujući tim osobinama, Linux serveri su veoma rasprostranjeni u upotrebi za hostovanje web servisa, za mrežnu i sistem administraciju, upravljanje bazama podataka i druge važne zadatke.
Iako nudi verzije distribucija sa grafičkim korisničkim interfejsom, Linux-om se uglavnom upravlja preko Terminala, koristeći SSH protokol. Upravo iz tog razloga on nudi odličnu fleksibilnost tokom interakcije sa serverom. Dodatno, on dozvoljava modifikovanje konfiguracije bez potrebe za reboot-ovanjem sistema.
Ova opcija servera nema trošak licence. Ako Vi niste administrator, možda će biti potrebno da se konsultujete sa tehničkom ekipom da vam instalira i održava server, ali nemate dodatnih troškova za sam operativni sistem. Ipak, mana je to što u tom slučaju nećete imati zvaničnu podršku. Ako naiđete na neki problem u radu, moraćete da se oslonite jedino na zajednicu Linux korisnika.
Kako popularne distribucije imaju veliku zajednicu korisnika koji su veoma angažovani u pružanju podrške drugim korisnicima, za neka specifična pitanja moraćete da se malo pomučite u pronalaženju rešenja.
Sistem administratori imaju veliku fleksibilnost i slobodu u podešavanju Linux Cloud servera. Ovaj tip servera ima integrisanu remote administraciju i backend pristup omogućavajući administratorima da optimizuju sistem sa bilo koje udaljene lokacije.
Takođe, integracija sa drugim open-source softverom je veoma jednostavna.
Linux serveri imaju podršku za SQL i NOSQL baze podataka i Unix programske jezike poput PHP-a, Perl-a i Python-a), tako da ako planirate da koristite ove alate, Linux je bolja opcija.
Prednosti Linux Servera
- veća pouzdanost – ređe nego na Windows OS dolazi do zaražavanja virusom ili nekim drugim malicioznim kodom
- nije zahtevan po pitanju hardverskih resursa
- zahvaljujući malim zahtevima po pitanju hardverske infrastrukture, nudi odlične performanse
- sistem adimistratori mogu lako da prilagođavaju sistem
- jednostavna upotreba open-source softvera na serveru.
Mane za prosečnog korisnika
- upravljanje se radi preko komandne linije, umesto preko GUI-a
- neke verzije ne dolaze long-term podrškom
- ažuriranje sa jedne velike verzije na drugu može da bude zahtevno.
Klijenti koji nemaju iskustva u radu preko komandne linije, mogu koristiti neki od kontrolnih panela, odnosno preinstaliranih servera:
- ISPManager, komercijalni panel za kontrolu web hostinga. Alternativa je cPanel-u, jednostavan je za korišćenje i poseduje sve najbitnije servise kao što je web server, dns, email server, mysql baza, php.
- Fastpanel, moćan, a jednostavan i besplatan panel za upravljanje serverom. Možete kreirati sajtove u nekoliko klikova, upravljati e-mail-ovima, bazama podataka, rezervnim kopijama, lako planirati zadatke i analizirati saobraćaj.
- aaPanel, opensource panel koji je razvio jedan od najvećih kineskih hostera za svoje potrebe. Dostupna fork verzija panela je prevedena na engleski i u aktivnom je razvoju. Panel omogućava da postavite LEMP ili LAMP stek uz slobodu da odaberete verziju pojedinačnih servisa koja vam odgovara.
- Webmin, takođe besplatan web panel za kontrolu VPS kroz web interfejs. Omogućava kontrolu skoro svakog servisa koji možete da pokrenete na vašoj mašini. Potpuna je zamena za većinu stvari za koje bi inače trebala konzola.
- Virtualmin, dodatak webmin-a koji se koristi za kontrolu virtuelnih hostova. Omogućava da lako možete da dodate novi web sajt koji će odmah biti dostupan. Takođe možete da podešavate verzije koje želite da budu instalirane od ponuđenih servisa.
- ISPConfig, jedan od popularnijih Open Source Hosting Control Panela za Linux servere, koji omogućava administratorima da upravljaju web sajtovima, e-mailovima, MySQL/MariaDB bazama, FTP accountima, Shell accountima i DNS zapisima putem web interfejsa.
- CentOS Webpanel, besplatan web hosting kontrol panel dizajniran za brz i lak menadžment dedicated/VPS servera bez potrebe za koršćenjem konzole svaki put kada je potrebno nešto izmeniti. Dolazi sa preinstaliranim LAMP-om i nudi brojne opcije i karakteristike za menadžment servera.
- Nextcloud, ako vam je potrebna aplikacija za kreiranje i korišćenje file hosting usluga. Po funkcionalnosti ova aplikacija je slična Dropbox-u, ali open arhitektura omogućava korisnicima da imaju potpunu kontrolu nad svojim podacima.
Cena Linux Servera
Linux je lagan operativni sistem koji zahteva manje hardverskih resursa za obavljanje zahtevnih poslova, što znači da uglavnom nema visoke troškove za infrastrukturu. Kako smo već pomenuli, nema licenciranja za Linux distribucije, osim za Red Hat i SUSE (platforme koje se najčešće koriste u velikim kompanijama).
Trošak koji ćete verovatno imati se odnosi uglavnom na angažovanje kompetentnog Linux administratora.
Windows Server
Windows Server je komercijalno serversko rešenje kreirano od strane Microsoft-a i pokretano od strane Windows-a. Termin Windows Server je brend koji se odnosi na Microsoft server operativni sistem, koji je prvobitno objavljen još 2003. godine. Poslednje veliko izdanje je bilo u avgustu 2021, kada je predstavljen Windows Server 2022.
Većina početnika bira Microsoft server upravo zbog njegovog user-friendly interfejsa. Svako izdanje nudi kompletno GUI iskustvo, koje je veoma intuitivno. Dodatno, ovo rešenje uključuje lak i jednostavan način ažuriranja i mogućnost rešavanja tehničkih problema kroz system recovery. Zato, adimistratori sa manje iskustva ili vremena za održavanje, će znati da cene ovu funkcionalnost.
Windows Server može da jednostavno integriše Windows aplikacije i trebalo bi da bude vaš prvi izbor ako planirate da koristite MSSQL, Microsoft Access ili neku drugu Microsoft aplikaciju.
Prednosti Windows Servera
- beginner-friendly zahvaljujući njegovo intuitivnom grafičkom interfejsu i out-of-box funkcionalnosti
- podržava third-party aplikacije i kompatibilan je sa Microsoft aplikacijama
- zahteva manje admin monitoringa i održavanja, zahvaljujući robusnom pristupu i automatizovanom ažuriranju.
Mane Windows Servera
- viši troškovi zbog obaveznih licenci za operativni sistem
- zahteva više hardverskih resursa na serveru
- više je podložan malware-u i drugim rizicima od malicioznog koda
- podrazumevani GUI troši više resursa.
Cena Windows Servera
Windows server zahteva više resursa i u mnogim slučajevima ima više infrastrukturne troškove u poređenju sa Linux-om. Takođe, on podrazumeva i troškove za licencu, što se razlikuje u zavisnosti od izdanja. Cene Windows licenci možete pronaći na našem sajtu.
Linux vs Windows Server – koji odabrati?
Kada birate između Linux Servera i Windows Servera imajte u vidu tri važna aspekta:
- iskustvo admina (u kom OS se bolje snalazi)
- vaše specifične potrebe (u čemu je pisana aplikacija koja bi se hostovala na serveru)
- trošak.
Ako tražite finansijski povoljnije rešenje, onda je Linux bez sumnje bolji izbor za vas. Sa druge strane, ako vaš admin nema dovoljno iskustva u održavanju i upravljanju serverom preko komandne linije, najbolje je konsultovati hosting provajdera koji može da se bavi održavanjem vašeg servera.
Na kraju, razmislite šta želite da pokrenete na vašem serveru. S obzirom da Linux ima podršku za PHP i MySQL, instalacija WordPress-a je lakša na Linux serveru. Takođe, on nudi mnogo lakši pristup HTTP, Apache i drugim alatima, okruženjima baziranim na JavaScript-u, kao i Perl i Python programskim jezicima.
Ipak, ako planirate da kreirate web stranice koristeći Microsoft framework, poput ASP-a ili .NET-a, mnogo je jednostavnije da ih koristite na Windows Serveru. Isto se odnosi na programe poput Microsoft SQL-a, SharePoint-a i Microsoft Access-a.
Bez komentara